back

Zanim wyrzucimy foliową reklamówkę

Zanim wyrzucimy foliową reklamówkę

Zanim wyrzucimy foliową reklamówkę

Czy zastanawialiście się, jak długo rozkładają się różnego rodzaju śmieci? W dobie coraz większej świadomości ekologicznej i troski o recycling taka wiedza na pewno się przyda.

Na początek śmieci, które rozkładają się najszybciej, czyli bioodpady. Organiczne resztki z gospodarstw domowych, odpady zielone czy resztki żywności pochodzące np. ze sklepów, restauracji czy zakładów produkcyjnych, w zależności od tego, jak długo są kompostowane, rozkładają się od dwóch tygodni do kilkunastu miesięcy. W przypadku papieru, czas rozkładu uzależniony jest od rodzaju odpadu. Gazeta ulegnie temu procesowi w około sześć tygodni, bilet komunikacyjny około trzy miesiące, podobnie chusteczka higieniczna. Jeśli jako makulaturę traktujemy karton od napoju, czas ten wydłuża się aż do pięciu lat.

A jak jest z metalami? Szybciej rozłoży się puszka aluminiowa czy konserwowa? Oczywiście ta druga. Potrwać to może jednak do 80 lat. Puszka po napoju z aluminium, które nie koroduje, rozkłada się od 150 do 200 lat. Nie rozkładają się w ogóle metale szlachetne, takie jak srebro czy złoto. Ale to chyba raczej ich zaleta…

W zależności od rodzaju tworzywa w różnym czasie rozpada się guma i plastik. Plastikowe kubki i np. opony rozkładają się od 40 do 80 lat. Zmora lądów i oceanów – reklamówka z folii – aż do 400 lat. Warto wiedzieć, że nawet o 50 lat dłużej zwykły papierek po cukierku lub jednorazowa pielucha. Niechlubnymi rekordzistkami w segmencie tzw. plastików są butelki PET.  Ich czas rozpadu trwać może nawet do 1000 lat.

Wykopaliska archeologiczne wskazują, że szkło może w ogóle nie ulec rozkładowi. Znane są przecież znaleziska ze szkła, datowane na tysiące lat p.n.e. Pocieszeniem jest fakt, że szkło nie jest toksyczne, a znalezione przez nas w ziemi np. ozdobne butelki można wykorzystać ponownie, choćby jako ozdobę lub część instalacji artystycznej.

Nasza eko-świadomość ciągle rośnie. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do recyclingu w 2018 roku trafiło 18 proc. wszystkich odpadów, w 2019 roku 25 proc., a w roku ubiegłym już blisko 41 proc.